Ήττα από Παναχαϊκή παρά την καλή εμφάνιση για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό!

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για τον Χανιώτικο σύλλογο

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Παρ’ ότι ήταν καλός δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Παναχαϊκή ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, ο οποίος γνώρισε την ήττα στα Περιβόλια με σκορ 2-1.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν ο πρώτος σκόρερ των Πατρινών, Μωραΐτης στο 23′ και ο Φωτάκης στο 57′, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ξύδας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αυτή είναι η Τρίτη φορά φέτος που η Παναχαϊκή μετά από ήττα αντιδράει και επιστρέφει στις νίκες αμέσως, ενώ για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό είναι η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλή ευκαιρία μόλις στο 2′ για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

Ο Χανιώτικος σύλλογος βγήκε μπροστά με τον Λέο να βγάζει την σέντρα από τα δεξιά και τον Λεμονή παρ’ όλο που ξέφυγε από τον Λουμπαρδέα να μην καταφέρνει από θέση βολής να πλασάρει σωστά με αποτέλεσμα η μπάλα να μην καταλήξει στα δίχτυα και να χαθεί αυτή η πολύ μεγάλη ευκαιρία για ένα γρήγορο γκολ από την Κρητική ομάδα.

Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς στο 23′ η Παναχαϊκή κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα!

Στο 23′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αργυρόπουλου από δεξιά, ο Μωραΐτης με κεφαλιά νίκησε τον Λαζαρίδη και έκανε το 0-1 για τους Πατρινούς!

Σε μία φάση που ξεκίνησε από λάθος υπόδειξη κόρνερ από τον βοηθό καθώς ο Στεργίδης είχε ακουμπήσει τελευταίος την μπάλα.

Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου, όμως το σουτ του Αργυρόπουλου μετά από στρώσιμο με το στήθος του Μωραΐτη σταμάτησε στον Λαζαρίδη, που απέκρουσε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν, όμως το συρτό σουτ του Τασιουλή κατέληξε μόλις άουτ.

Και το γκολ που δεν ήρθε στο 44′ ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό εν μέσω διαμαρτυριών των φιλοξενουμένων!

Ο Βρονταράς ανέτρεψε τον Ξύδα με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα, ενώ η Παναχαϊκή διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ του ποδοσφαιριστή του ΑΟΧ/Κισσαμικού.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ξύδας και ισοφάρισε σε 1-1 με το σκορ αυτό να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου καθώς το πέναλτι ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στην ανάπαυλα είχαμε και μία μικρή σύρραξη με τον Αργυρόπουλο να ρίχνει κάτω στο έδαφος τον σκόρερ των Χανιωτών με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν τα πνεύματα.

Η επανάληψη ξεκίνησε και αυτή με σπουδαία ευκαιρία αυτή την φορά από πλευράς Παναχαϊκής.

Στο 47′ μετά από γύρισμα του Φωτάκη ο Μωραΐτης κατάφερε να αστοχήσει σχεδόν πάνω από την γραμμή!

Οι ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος ισοφαρίζονται με τον Ζιούλη μετά από εκτέλεση φάουλ του Αρναούτογλου να μην μπορεί να κερδίσει τον Βρονταρά και στη συνέχεια της φάσης να έχουμε διώξιμο του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων πάνω στον Ξύδα με την μπάλα, όμως να μην παίρνει πορεία προς τα δίχτυα.

Και φτάσαμε στον 57′ όταν έγινε και το 1-2 από την Παναχαϊκή!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αργυρόπουλου από αριστερά, ολομόναχος ο Φωτάκης στην καρδιά της άμυνας σκοράρει με κεφαλιά και δίνει εκ νέου του προβάδισμα στην ομάδα του!

Στη συνέχεια η Παναχαϊκή διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και πήρε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά την ήττα στο Παγκρήτιο από τον Εργοτέλη την προηγούμενη αγωνιστική.

Συνθέσεις:

ΑΟΧ/Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης (84′ Βρεττός), Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης (69′ Αποστολίδης), Γκίνη, Λεμονής, Τασιούλης (69′ Χαλκιαδάκης), Ξύδας, Λέο

Παναχαϊκή: Βρονταράς, Ντάσιος, Μπουτζίκος (69′ Πολίμος), Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Αργυρόπουλος (89′ Μουστακόπουλος), Φουρλάνος, Στεργίδης (76′ Πολυχρόνης), Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μωραΐτης

Πηγή: prismanews.gr